سخنرانی آتشین واکین فینیکس پس از دریافت جایزه اسکار

0
296

[ad_1]

مراسم اسکار ۲۰۲۰ بالاخره برندگان خود را شناخت و در این میان فیلم Joker علی‌رغم نامزدی در بسیاری از قسمت‌ها، تنها جایزه بهترین بازیگر مرد را نصیب واکین فینیکس کرد. فینیکس که از همان روزهای اول در مراسم‌های مختلف جوایز بسیاری کسب نموده، بارها نشان داده که زبان تند و منتقدی دارد. به هرحال شخصیت جوکر شخصیتی پر سر و صدا و بحث برانگیز بوده و همین مسئله نیز پلتفرم و جایگاه بهتری نصیب فینیکس کرده است.

به زعم برخی‌ها، گویی واکین فینیکس تا حدی تحت تاثیر شاخصه‌های شخصیتی آرتور فلک قرار گرفته و به دنبال آن شاهد سخنرانی‌های شجاعانه و بعضا تند وی در مراسم‌های مختلف بوده‌ایم. فینیکس در مراسم اسکار ۲۰۲۰ پس از دریافت «جایزه بهترین بازیگر مرد» روی صحنه قرار گرفت و از مسائل مختلفی حمایت کرد: ۱) گیاه‌خواری اکثریت مردم برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی ۲) کاهش ردپای کربن به ازای هر فرد ۳) بازشناسی و توجه به بیماران روانی ۴) درک نژادپرستی سیستماتیک در هالیوود به‌خاطر حضور سفیدپوستان در بالای هرم.

با اینکه فیلم Joker نتوانست در تمام زمینه‌ها رقبا را شکست دهد، اما خب موفق شد یکی از مهم‌ترین جوایز مراسم را از آن خود کند. فینیکس با بازی دیوانه‌وار و شگفت‌انگیز خود نشان داد مستحق دریافت اسکار است. پس از دریافت جایزه و حضور روی صحنه، فینیکس صحبت‌های جالبی داشت که احتمالا نقش پررنگ او در فرهنگ امروزی بتواند مفاهیم اصلی را بهتر و گسترده‌تر به مخاطبان منتقل نماید:

من خیلی راجع به مشکلاتی که در جامعه وجود دارد فکر کرده‌ام؛ مشکلاتی که ما همگی درگیر آن هستیم. و خب طوری به ما القا شده که انگار هرکس برای خودش زندگی می‌کند و مشکلاتش به خودش ربط دارد. من به شخصه، مشترکات را می‌بینم. چه زمانی که راجع به نژادپرستی و تبعیض یا چه زمانی که درباره نابرابری‌های جنسی و حقوق انسان و حیوان حرف می‌زنیم، داریم از جنگ با بی‌عدالتی صحبت می‌کنیم. و به‌نظر من باید همگی و در کنار هم در مقابل بی‌عدالتی صف‌آرایی کنیم. ما باید در مقابل یک ملت، یک فرد، یک جنیست، یک قوم یا یک گونه بایستیم تا بقیه ملت‌ها، جنسیت‌ها، اقوام و گونه‌ها مورد ظلم و سوء استفاده قرار نگیرند.

فینیکس در آخر صحبت‌هایش به برادر درگذشته خود ریور اشاره نمود که پیش از مرگ، سروده‌های زیبایی برجای گذاشته بود. «با عشق برای نجات دیگران بشتاب که صلح از پس آن خواهد آمد.» در هرحال واکین فینیکس این روزها آثار محسوسی روی مخاطبان سینما دارد و تلاش می‌کند با استفاده از همین موقعیت، پیام‌های اخلاقی و اجتماعی خود را به تمام جهان مخابره کند. او با دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد اسکار، کلکسیون افتخارات جوکر، ساخته تاد فیلیپس را غنی‌تر از قبل کرد. ن

[ad_2]

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید