اظهارات هیئت اعزامی سازمان بهداشت جهانی بعد از بازدید از ایران

0
111

[ad_1]

هیئت اعزامی سازمان بهداشت جهانی بعد از بازدید از یک بیمارستان و یک کلینیک در نشستی خبری، نتیجه‌ی ارزیابی و بازدید خود را اعلام کرد.

نشست خبری هیئت اعزامی سازمان بهداشت جهانی با حضور دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا و نماینده‌ی سازمان بهداشت جهانی در ایران برگزار شد. در این نشست دکتر جمشیدی گفت از ۱۲ اسفند تیمی پنج‌نفره از مسئولان سازمان بهداشت جهانی به ایران آمدند تا اقدامات ما را ارزیابی کنند. به‌گفته‌ی او، این تیم جلسات متعددی با مدیران وزارت بهداشت برگزرار و از بیمارستان‌های مقر مبارزه با کرونا بازدید کرد.

ریچارد برنان، یکی از نمایندگان هیئت اعزامی سازمان جهانی بهداشت، بر این موضوع تأکید کرد که ویروس کرونا بسیار جدید است و ۶۷ روز پیش در جهان شناسایی شده است. وی درادامه گفت:

در ایران نیز این ویروس ۱۷ روز پیش شناسایی شد. می‌دانیم این ویروس سرعت شیوع بسیار زیادی دارد؛ به‌شکلی که ۸۰ کشور در سطح دنیا درگیر آن هستند. این مشکل مربوط به تمام کشورها است. نکته‌ی مهم آن است که در‌حال‌حاضر همان‌گونه که اطلاعات ارزشمندی از این ویروس به‌دست آورده‌ایم، به همان میزان نیز اطلاعات زیادی از آن نداریم؛ اما بر این باور هستیم که اگر اقدامات ضروری انجام شود، خواهیم توانست با شیوع آن مقابله کنیم. شکست‌دادن ویروس کرونا امری است که به تمام افراد بستگی دارد و اخبار غلط و شایعات کار را برای کادر درمانی سخت خواهد کرد.

او درادامه گفت با مقا‌م‌های ایران جلساتی برگزار و تبادل اطلاعات کرده‌ایم؛ حتی درس‌های زیادی از کادر پزشکی ایران آموختیم و از سخت‌کوشی دولت برای شکست ویروس شگفت‌زده شدیم. برنان درادامه به پزشکان و پرستاران و کارمندان آزمایشگاه‌ها تبریک گفت و اعلام کرد:

به شما افتخار می‌کنیم و سازمان جهانی بهداشت قول می‌دهد هر اقداماتی که لازم باشد، برای ایران انجام دهد.

برنان درادامه‌ی صحبت‌های خود گفت تیم ارزیابی در این مدت از یک بیمارستان و یک کلینیک بازدید و لوازم مراقبت‌های این دو مرکز تیم را شگفت‌زده کرده است. به‌گفته‌ی او، درباره‌ی ویروس‌ها این نگرانی وجود دارد که در محیط درمانی شیوع پیدا کنند؛ اما کادر درمانی از اولویت‌های وزارت بهداشت است. البته موضوع کمبود وسایل مراقبتی بهداشتی مشکلی جهانی است و تنها متوجه ایران نیست. او افزود سازمان جهانی بهداشت مصمم است برای تأمین این وسایل با وزارت بهداشت همکاری کند. برنان گفت:

پزشکان نیز ازطریق ایمیل با ما در ارتباط هستند و می‌دانیم شرایط سخت خواهد بود. ما کنار وزارت بهداشت خواهیم بود و با‌توجه‌به محدودیت‌های جهانی که دشواری‌هایی برای تهیه‌ی اقلام بهداشتی رقم می‌زند، تمام تلاش خود را برای تأمین اقلام موردنیاز خواهیم کرد. موضوعی که اهمیت بسیار زیادی دارد، تبادل مرتب اطلاعات درباره‌ی این بیماری است؛ چراکه به شناخت بیشتر آن کمک می‌کند و جلو اطلاع‌رسانی غلط را می‌گیرد.

هیئت اعزامی سازمان جهانی بهداشت

برنان درادامه گفت سایر کشورها می‌توانند از تجربیات ایران استفاده کنند و سازمان جهانی بهداشت حاضر است یکی از کارشناسان ایرانی را به هیئت‌هایی اضافه کند که به کشورها می‌فرستد. او در پاسخ به سؤال‌هایی درباره‌ی مشکلات تحریم برای تأمین تجهیزات پزشکی و بهداشتی ایران گفت:

تمام تلاش خود را می‌کنیم تا کیت‌های تشخیصی و ماسک و ابزار آزمایشگاهی را برای مردم تأمین کنیم. چند ماهی است که با وزارت بهداشت همکاری می‌کنیم تا برای تهیه اقلام موردنیاز بهداشتی از مردم ایران صیانت کنیم. این امر بسیار ضروری است.

برنان درادامه به شست‌وشوی مکرر دست‌ها و استفاده از محلول‌های مبتنی‌بر الکل برای سطوح و گندزدایی آن‌ها تأکید کرد و گفت مردم باید از حضور در اجتماعات بزرگ خودداری کنند و به سفر نروند. او درباره‌ی قرنطینه‌ی شهرها گفت که این روش نیز می‌تواند یکی از راه‌های مؤثر برای کنترل بیماری باشد و باید پیش از اجرا ارزیابی شود. شاید قرنطینه‌ی کامل بتواند عوارض اجتماعی به‌همراه داشته باشد. او درباره‌ی روند بیماری گفت:

در هیچ نقطه‌ای از دنیا روند بیماری را نمی‌توان دقیق پیش‌بینی کرد؛ زیرا بیماری ناشناخته است. با تغییر سبک زندگی و کنارگذاشتن برخی عادات می‌توانیم بر بیماری غلبه کنیم. اکنون می‌دانیم با چه نوع ویروسی سروکار داریم و خانواده‌ی آن را شناخته‌ایم که این سبب می‌شود اقداماتی برای جلوگیری از شیوع آن انجام دهیم.

دکتر کریستوف هملمن، نماینده‌ی سازمان جهانی بهداشت، نیز در نشست حضور داشت و گفت تحقیقات زیادی روی کروناویروس جدید در حال انجام است. به‌گفته‌ی او، آزمایش‌های جدید آزمایشگاهی ایجاد و اکنون نیز تحقیقاتی روی داروهایی آغاز شده است که اثرگذاری مطلوبی روی بیماری دارد. او گفت:

به‌عنوان مثال، درباره‌ی بیماری ابولا ۶ ماه پس از شیوع بود که واکسن آن را تهیه کردیم. اکنون نیز درزمینه‌ی ویروس کرونا تحقیقاتمان را سرعت بخشیدیم و موضوع واقع‌بینانه آن است که اگر از اکنون کار خود را شروع کنیم، بین ۹ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد تا بتوانیم واکسن را بسازیم.

هملمن درادامه افزود با افزایش تعاملات حیوانات با انسان‌ها روند بیماری‌ها رو به افزایش است؛ بنابراین، انسان‌ها باید از حالا خود را برای مقابله با سایر بیماری‌ها نیز آماده کنند. او در پایان گفت:

جمله‌ی آرامش‌بخش من به مردم ایران این است که بدانند ما ابزار شکست‌دادن ویروس را دراختیار داریم. هر شخصی موظف است نقشی برای از‌بین‌بردن این ویروس ایفا کند. همچنین، رهبر ایران نیز به‌دنبال ایجاد اتحاد در میان مردم برای رفع این مشکل است. درباره‌ی اقدامات ما برای کاهش تنش روانی نیاز است مردم بدانند ابزار دراختیار ماست و اطلاع‌رسانی به‌صورت مستمر انجام خواهد شد. این ویروس مشکل مشترک تمام مردم دنیا است و می‌توانیم با تبادل اطلاعات آن را شکست دهیم.

[ad_2]

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید