اسکار ۲۰۲۰ می‌خواهد به بهترین و نه بزرگ‌ترین فیلم‌ها جایزه دهد

0
121

[ad_1]

اسکار ۲۰۲۰ یکی از کم‌حاشیه‌ترین اسکارهای سال‌های اخیر بود. طی این مراسم فیلم Parasite جایزه بهترین فیلم سال را به دست آورد و درخشان‌ترین نام مراسم روز گذشته بود. مورد توجه واقع شدن فیلمی مثل Parasite توسط داوران نشان از تغییر رفتار اعضای آکادمی اسکار می‌دهد؛‌ تغییری که می‌تواند باعث نجات این مراسم از سراشیبی سنگینی شود که پیش از این در آن قرار گرفته بود.

بزرگ‌ بودن کافی نیست، باید بهترین باشید

اگر به لیست برندگان اسکار طی دهه‌های اخیر نگاه کرده باشید، متوجه خواهید شد که در اکثر موارد فیلمی جوایز اصلی را می‌برد که علاوه بر داشتن کیفیت‌های لازم، توسط رسانه‌ها و مخاطبان نیز به طور قابل مشاهده‌ای مورد توجه قرار گرفته باشد. در واقع اسکار همیشه سعی می‌کند جوایز را نه به بهترین فیلم‌ها بلکه به بزرگترین فیلم‌ها اهدا کند.

این قضیه در مورد بازیگران هم صدق می‌کند. اسکار به جای دست گذاشتن روی چهره‌های مستقل و توانمند، معمولا به یک سری چهره‌‌ی ثابت که در نزد افکار عمومی پذیرفته شده هستند نامزدی‌ها و جوایز را اهدا می‌کند. برای مثال بازیگری مثل مریل استریپ بارها برای کسب جایزه نامزد شده و برنده شده است.

به همین دلایل، وقتی فیلم Parasite در ابتدا نمرات بسیار بالایی از سمت منتقدان دریافت کرد و بعد از آن هم مورد توجه داوران جشنواره فیلم کن قرار گرفت،‌ کسی بازهم امید نداشت که چنین فیلمی بتواند جایزه بهترین فیلم سال در اسکار را به دست آورد. در واقع منتقدان با وجود ستایش کردن این اثر، آن را یک فیلم «غیر اسکاری»‌ می‌دانستند. به این معنا که جدا از کیفیت بالای فیلم، انگل آن‌قدر مورد توجه رسانه‌ها و تماشاگران عامه قرار نگرفته که بخواهد جایزه‌ای جز بهترین فیلم بین‌المللی کسب کند.

این مطلب را هم ببنید
اسکار ۲۰۲۰؛ نگاهی به تاریخچه جایزه اسکار و مرور بهترین فیلم ها

به همین دلیل وقتی که Parasite مورد توجه داوران آکادمی قرار گرفت، همه حسابی شگفت زده شدند. در واقع کسب جایزه‌های مهمی مثل بهترین فیلم‌نامه اورجینال، بهترین فیلم کارگردانی و بهترین فیلم بین‌المللی (که این آخری محتمل‌ترین آن‌ها بود) نشان می‌داد که تغییر رفتاری از سمت آکادمی در مورد اهدای جوایز رخ داده است.

می‌توان برداشت کرد که بعد از سقوط قابل مشاهده تعداد بینندگان اسکار طی سال‌های اخیر، برگزارکنندگان این مراسم به چنین نتیجه‌ای رسیده‌اند که رفتار خود در اهدای جوایز را تا حدی تغییر دهند. به همین خاطر هم هست که وقتی بونگ جون هو، کارگردان فیلم Parasite برای دریافت جایزه روی سن آمد، گفت که اصلا توقع نداشته که فیلمش جدا از کسب جایزه بهترین فیلم بین‌الملل، جایزه دیگری را هم کسب کند.

اسکار هنوز اسکار است

با وجود موفقیت فیلم‌ شایسته‌ای مثل Parasite در اسکار ۲۰۲۰، بازهم این مراسم نیاز دارد که برای قرار گرفتن در مرکز توجهات، همچنان توجه ویژه‌ای به بحث‌هایی که پیش از این آن‌ها را مطرح کرده بودیم داشته باشد. برای مثال یکی از موضوعات داغ اسکار امسال به موضوع حضور کم تعداد کارگردانان زن برمی‌گشت. این موضوع به اندازه‌ای صدای بعضی از سینمادوستان را در آورده بود که بازیگری مثل ناتالی پورتمن تصمیم گرفت لباسی بپوشد که در‌ آن نام کارگردانان غایب در اسکار امسال ذکر شده بود.

این مطلب را هم ببنید
اجازه سرویس های استریم آنلاین در اسکار 2021

این اتفاق واقعا موضوع چالش برانگیزی است. از این جهت که شاید داوران اسکار به این نتیجه رسیده باشند که آثاری که سال گذشته از سمت کارگردانان زن منتشر شده، فاقد کیفیت کافی برای حضور در اسکار بوده است و همزمان باید جوی که علیه این رویداد شکل گرفته نیز مدیریت شود. اتفاقی که تنها سکوت برگزارکنندگان را در پی داشت و باعث شد تا صف‌آفرایی علیه اسکار ۲۰۲۰، قدرتمندتر از گذشته شده و در نهایت به ضرر این مراسم تمام شود.

لباس شب ناتالی پورتمن اسکار 2020

سر التون جان دوست داشتنی نیز برای خواندن ترانه‌ای در فیلم Rocketman که بر اساس زندگی خود اوست، جایزه بهترین آهنگ سال را دریافت کرد. در حالی که امسال هم شاهد ترانه‌های ماندگار زیادی (برای مثال در فیلم The Irishman) بودیم که مورد توجه داوران قرار نگرفتند.

به هر حال هنوز هم با قاطعیت می‌توان گفت که مراسم‌هایی مثل اسکار معیار مناسبی برای معرفی بهترین و با کیفیت‌ترین فیلم‌های سال نیستند و اگر به دنبال کردن سینما به صورت جدی‌ علاقه‌مند هستید، نباید توجه زیادی به آن‌ها داشته باشید. اما ایجاد تغییر در رفتار اعضای آکادمی و کسب جوایز اصلی توسط فیلمی خارجی زبان مثل Parasite نشان می‌دهد که اسکار با ایجاد تغییر در رفتار خود قصد دارد که بیشتر نزد عاشقان سینما پذیرفته شده باشد.

 

[ad_2]

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید